پویش

همه گیری بیماری کرونا در کشورهای مختلف جهان، نشان داده است دولت ها قادر به مدیریت همه جانبه این بیماری نیستند و این مردم هستند که میتوانند در پهنه های کوچک و بزرگ محل زندگی خود دست به اقدامات اثرگذار بزنند. با اینکه تا امروز حدود سه ماه از ورود این بیماری به جهان، کشور، استان، شهر و نهایتا محله ما می گذرد، همچنان آبرومندانی هستند که زیر فشار اقتصادی کمر راست نکردند و شرمنده خانواده خود هستند.

خیّرین زیادی این روزها به شیوه های مختلف به یاری نیازمندان پرداخته اند اما پیدا کردن نیازمندانی که فقط به دلیل وجود این بیماری دچار مشکلات اقتصادی شده اند و تا قبل از آن نیازمند نبودند، کار دشواری است. حتی در صورت دسترسی به ایشان، کمک و یاری با حفظ عزّت و آبرو بسیار سخت است.

دسترسی مستقیم به نیازمندان آبرودار در این روزهای کرونایی، اتفاق نخواهد افتاد مگر با تغییر نگاه در موسسات خیریه و جهادی و استفاده از توان محلات. محله ها با داشتن کسبه ی منصف، معتمدین و ریش سفیدان و دلسوزانی که برای همسایه های خود دل‌نگران هستند، می توانند نقش بسیار مهمی را بازی کنند و این شرایط کرونایی باعث احیا و قوّت¬گرفتن دوباره نهاد اجتماعی محلات شود.
برای شناسایی نیازمندان آبرودار می توانیم از ظرفیت کسبه معتمد محل استفاده کنیم و جویای وضعیت خرید آنان شویم و کمکی هرچند اندک را در اختیار این کسبه قرار دهیم تا با اعتماد ما به شناخت کسبه از اهالی محله، همسایه های آبرودار محله، با دستی پر به خانه بروند.
این طرح توسط گروه های جهادی و خیریه های موجود در محلات آغاز شده و جمعیت دانشجویی امام حسن(علیه السلام) با حمایت بنیاد مستضعفان با راه اندازی پویش «همسفره با همسایه» در صدد ترویج و گسترش آن در سطح کشور می باشد.

طرح همسفره با همسایه با تمرکز بر شناسایی نیازمندان آبرودار، گروه های جهادی و فعالین اجتماعی را به فعال‌سازی شبکه معتمدین محله دعوت میکند که طی آن با استفاده از ظرفیت امام جماعت، معتمدین و کسبه امین و باسابقه محله و مهم تر از همه مردم محل، برای پیوند ظرفیت های مردمی شهر و حل مشکل مذکور تلاش کنند. 

 

از مزایای فعال سازی ظرفیت‌های محله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

شناخت دقیق و قابل اعتماد نیازمندان، متکی به شناخت کسبه امین و باسابقه محله و همچنین معتمدین و ائمه جماعات محله.
– احیا و تقویت نهادهای اجتماعی محلات با اتکا به تشکیل جمع معتمدین و کسبه محلات
– افزایش انگیزه سایر مردم برای مشارکت به دلیل قرابت همسایگی و شفاف شدن محل مصرف منابع
– کمک مواسات گونه برای نیازمندان آبرومند با کاهش زنجیره اظهار نیازمندی

null

توجیه طرح

گام های اجرایی

1. تشکیل جمع معتمدین محله : اولین گام، تشکیل جمع معتمدین محله می باشد؛ به نوعی جمع شدن نخبگان مومن و ساماندهی آنها. این جمع می تواند متشکل از امام جماعت مسجد، ریش سفیدان محله، کسبه منصف، خانم های دست به خیر محله، ورزشکاران و … باشد. این جمع با چند تماس هم می تواند شکل بگیرد.

2.تعیین فروشگاه ها : ایجاد و تقویت روحیه مسئولیت پذیری و حق گرایی در میان معتمدین محله باعث خواهد شد تا فروشگاه های معتمد و مومن محله را معرفی کنند و آن ها را با روش اجرای طرح آشنا کنند. لازمه اصلی انتخاب این فروشگاه ها امین بودن و دست پاک بودن و نزدیکی صاحبان آن ها با معتمدین محله میباشد.

3.تبلیغ و معرفی فروشگاه ها وروش های همیاری به مردم محله: در این گام معتمدین، فروشگاه های منتخب را به مردم محله معرفی می کنند و از مردم دعوت می کنند تا این بار برای کمک به نیازمندان آبرودار، هنگام خرید ملزومات سفره خانه خود، کمک های خودشان را با استفاده از دستگاه کارتخوان فروشگاه در اختیار صاحب مغازه امین قرار دهند و یا به شماره حساب مسجد، هیئت و … که از طرف معتمدین معرفی شده واریز کنند.

4.خرید نیازمندان ابرودار محله از فروشگاه ها: صاحبان فروشگاه در اکثر اوقات، بسیاری از افرادی که نیازمند هستند و یا در این شرایط نیاز به همیاری دارند را می شناسند. صاحب فروشگاه تا سقف تعیین شده به نیازمندان محله اجازه خرید اقلام اساسی و ضروری را می دهد.
در صورتی که صاحب فروشگاه، فرد نیازمند را نمی شناخت، لازم هست که با ارجاع فرد به متعمدین، پس از تایید معتمدین، فرد نیازمند را به فروشگاه معرفی کنند.

5.گزارش فعالیت: در پایان لازم است که فروشگاه های انتخاب شده و معتمدین محلی، گزارش میزان مبلغ جمع آوری شده و کمک های صورت گرفته را ثبت و به صورت منظم اعلام کنند.

توجیه طرح

نکات و ملاحظات اجرای طرح:

1. خرید اقلام اساسی
افراد نیازمند همیاری، در مراجعه به فروشگاه ها می توانند صرفا اقلام اساسی و ضروری را تهیه نمایند.
2. رعایت سقف هفتگی
هر خانواده می تواند به صورت هفتگی تا سقف معینی کالا تهیه نماید که سقف پیشنهادی به ازای هر نفر 70 هزار تومان در هفته می باشد (خانواده 3 نفره 210 هزارتومان در هفته)
3. ثبت ورودی و خروجی
فروشگاه و معتمدین باید تمامی وجوه دریافتی و هزینه های انجام شده را در یک محلی که قابل دید عموم مردم باشد -بدون قید نام اهدا و دریافت کنندگان  ثبت نمایند.
4. حضور معتمدین در فروشگاه ها
جهت سهولت شناسایی و اعتمادسازی بیشتر بین اهالی محله، مطلوب هست که در ساعت های مشخصی در روز، یک نفر از معتمدین در فروشگاه حضور داشته باشند.
5. ارائه تخفیف توسط فروشگاه
برای خنثی کردن رقابت منفی بین فروشگاه ها و حمایت بیشتر از نیازمندان محله، لازم است فروشگاه های منتخب، مقدار معینی تخفیف (به عنوان مثال 50 درصد سود) به خریدهای صورت گرفته ارائه کنند.
6. حفظ آبروی افراد
باید یادمان باشد که آبروی یک فرد مهم ترین و بالاترین سرمایه اش است و به هر طریق ممکن باید آبروی افراد نیازمند حفظ شود و از انگشت نما شدن ایشان جلوگیری کنیم.

طرح همسفره با هم سایه با تمرکز بر شناسایی نیازمندان آبرودار، گروه های جهادی و فعالین اجتماعی را به فعال‌سازی شبکه معتمدین محله دعوت میکند که طی آن با استفاده از ظرفیت امام جماعت، معتمدین و کسبه امین و باسابقه محله و مهم تر از همه مردم محله، برای پیوند ظرفیت های مردمی شهر و حل مشکل مذکور تلاش کنند.

دعوت از شهروندان مسئول

به عنوان یک شهروند با شرایط قرنطینه فعلی مجبور هستید برای خرید مایحتاج روزانه خود به اولین فروشگاه محله تان مراجعه کنید. در کنار همه خریدها، با حمایت مادی هرچند اندک به کسبه معتمد یا نهادهای اجتماعی محله، برای نیازمندان آبرودار، آبرو بخرید.

دعوت از صاحبان فروشگاه ها

به عنوان یک مغازه دار، با میزان خرید ماهیانه مشتری هایتان آشنا هستید. این روزها سبد خرید روزانه خیلی از آنها به جهت شغلهای راکد شده، کوچک و کم حجم شده است. شما میتوانید نیکی دیگر همسایه ها را در سبد آن ها بگنجانید.

دعوت از گروه های جهادی، خیریه ها و فعالان اجتماعی

به عنوان گروه جهادی، خیریه یا فعال اجتماعی محله، در این روزها برای بازگشت سلامتی به کوچه و خیابان ها، با مشقّت فراوان و به نیت رضای پروردگار سم زدایی کرده اید، کارگاه تولید ماسک راه انداختید، بسته ارزاق میان نیازمندان توزیع کرده اید و …

حال وقت آن رسیده با کمک کسبه معتمد محله که از نیت خیر شما آگاه هستند، نیازمندان آبرودار و خیّرین همسایه دوست را با طرح همسفره با هم سایه آشنا کنید و این بار نه تنها خودتان، بلکه کل اعضای محله را تبدیل به جهادگر کنید.
برای پیوستن به طرح ملی همسفره با هم سایه و ایجاد شبکه معتمدین محله برای یاری نیازمندان، این برگه را تکمیل نمایید.